Bu İçeriği Paylaş
06 Ekim 2009 Salı

KAYSERİ İLE NALÇİK ARASINDA EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Kabartay Balkar Cumhuriyeti'nin Nalçik şehri ile Kayseri arasında 16 yıldır devam eden 'Kardeş Şehir' ilişkisi, imzalanan ekonomik işbirliği protokolü ile taçlandırıldı.


 

KAYSERİ (İHA) - Kabartay Balkar Cumhuriyeti'nin Nalçik şehri ile Kayseri arasında 16 yıldır devam eden 'Kardeş Şehir' ilişkisi, imzalanan ekonomik işbirliği protokolü ile taçlandırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen imza töreninde, hazırlanan protokole Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, 16 yıl önce iyi niyet ve dostluk temennisiyle başlayan ilişkinin bugün ekonomik işbirliği anlaşmasıyla önemli bir aşamaya geldiğini belirterek, "Coğrafi olarak tarihin komşu yaptığı ülkeleriz. Kafkasya ve Anadolu coğrafyası, birbirinden ayrılmaz iki parçadır. Kayseri’de tarihin bir cilvesi olarak bir dönem Kafkasya'dan göçe zorlanan Çerkezlerin yoğun olarak yaşadığı bir ildir. Bundan tam 16 yıl önce Nalçik ile Kayseri'nin kardeş şehir ilişkisi olması yönünde bir adım adılmış ve karşılıklı ziyaretler gerçekleşmiş. Son yıllarda bu ilişki en üst düzeyde devam ediyor. Hem ziyaretler ve kültürel etkileşim hızlandı hem de bugün burada ekonomik işbirliğinin gelişimine yön verecek bir protokole imza atılıyor. Ülkemizde birçok firma Çin'de ürettiği ürünleri kendi markasıyla satıyor. Kafkas coğrafyası da bu anlamda aynı konuma gelebilir. Çünkü burası hem hammadde yönünden zengin hem de doğalgaz, enerji ve işgücü yönünden oldukça avantajlı durumda. Kabartay Balkar Cumhurbaşkanı Kanokov'un da arsa tahsisi ve prosedür yönünden kolaylık sağlama sözü var. Kayserili yatırımcılar için iyi bir kapı olacağı kanaatindeyim" dedi.

Nalçik Vali Yardımcısı Hızır Tubaev de, Kayseri'de olmaktan ve PASUMA Festivali'ne katılmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, "Başkan Mehmet Özhaseki ile birlikte Kayseri-Nalçik arasındaki kardeşlik ilişkisi en üst düzeyde devam ediyor. 16 yıl önce başlayan, ancak son yıllarda önemli aşamalar kaydeden bu ilişki ekonomik ve ticari yönden de gelişiyor. Geçen yıllarda Kayserili yatırımcılar bizim topraklarda yatırım yapmaya başladılar. Şu anda bir tekstil fabrikası açıldı ve yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Mobilya fabrikası da açılmak üzere. Bu imzalanan protokolle ekonomik ve ticari işbirliğinin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından karşılıklı olarak imzalar atıldı. Ardından da Büyükşehir Belediyesi hizmet binası yanındaki 'Kardeş Şehir Hatıra Fidanlığı' ile Nalçik Bulvarı'na, Nalçik'ten getirilen toplam 3 adet ladin ağacı dikildi.

 
Bu içerik 931 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
Günün Diger Manşetleri
Kaffed : Sürgün ve Soykırımını Anmak İçin 25 Mayıs'ta Samsun'dayız Kaffed : Sürgün ve Soykırımını Anma.. Artık şarkılarımızı ve düşlerimizi geri isteriz. Rüzgar kanatlarımızı ve güzel y..
0 yorum GÜNDEM - 07.05.2013
Abhazya Kültür Günleri Düzenlendi Abhazya Kültür Günleri Düzenlendi.. Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Kartal Belediyesi’nin Abhazya Cumhuriyeti Sohum..
0 yorum GÜNDEM - 07.05.2013
"Çerkes Soykırımı" Ankara'da tartış.. ANKARA Çerkes Derneği'nin "Çerkes Soykırımı, Soçi 2014 ve Yükselen Çerkez Muhale..
0 yorum GÜNDEM - 06.05.2013
Üye Bilgi