Bu İçeriği Paylaş
16 Nisan 2013 Salı

Suriyeli çocukların resimleri sergilendi

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’te Suriyeli Çerkes çocukların resim sergisi düzenlendi.


 Nalçik Çocuk ve Gençlik Sanat Merkezinde dün, Suriyeli Çerkes çocukların çizimlerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Gönüllü eğitmen ve ressamlar tarafından hazırlıkları yürütülen sergide Kabardey-Balkar’da yaşayan Suriyeli geri dönüşçü çocuklara ait 40 resim satışa sunuldu. Ayrıca, sergi esnasında Sanat Merkezi grupları konser verdi. 

Sergide sunulan çalışmaları değerlendiren Çocuk ve Gençlik Sanat Merkezi müdür yardımcısı Lidiya Haradurova, “resimlerden, çocukların köklerini bildiği anlaşılıyor” dedi.  Haradurova, “Nart efsanesi kahramanlarını, dağları, ailelerini çiziyorlar. Çocuklar genellikle çok parlak olmayan renkleri kullanıyor. Birçok resimde hayali varlıklar da yer almış” açıklamasında bulundu. Sergiye katılanlardan Ruslan Haptsev de “Çocukların yaptığı her şey güzeldir” derken, resimlerin savaştan izler taşımıyor olmasının sevindirici olduğunu belirtti. 

Perit derneği başkanı Ahmat Staş, serginin temel amacının maddi yardım toplamak değil, çocukların adaptasyonunu olduğunu kaydetti. Staş “Önemli olan Kabardey-Balkar vatandaşlarının, geri dönüş yapanların burada kalmayı ve adapte olmayı istediklerini anlamasıdır” dedi. 

Etkinliğin organizatörlerinden Liana Aşhotova sergide 62 bin ruble gelir elde edildiğini ve paranın çocuklar arasında eşit şekilde dağıtılacağını kaydetti.

Kaynak : ajans kafkas

 
Bu içerik 1099 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Kaffed : Sürgün ve Soykırımını Anmak İçin 25 Mayıs'ta Samsun'dayız Kaffed : Sürgün ve Soykırımını Anma.. Artık şarkılarımızı ve düşlerimizi geri isteriz. Rüzgar kanatlarımızı ve güzel y..
0 yorum GÜNDEM - 07.05.2013
Abhazya Kültür Günleri Düzenlendi Abhazya Kültür Günleri Düzenlendi.. Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Kartal Belediyesi’nin Abhazya Cumhuriyeti Sohum..
0 yorum GÜNDEM - 07.05.2013
"Çerkes Soykırımı" Ankara'da tartış.. ANKARA Çerkes Derneği'nin "Çerkes Soykırımı, Soçi 2014 ve Yükselen Çerkez Muhale..
0 yorum GÜNDEM - 06.05.2013
Üye Bilgi